Sömestr tatilinde mutlaka oynamanız gereken oyunlar!

Gerçekten de, bu yıl hem oyun oynamak hem de oyunları oynamak için beklemek inanılmazdı. Cyberpunk 2077: Phantom Liberty’nin 2.0 güncellemesiyle birlikte gerçekleşen muazzam dönüşü, beklemenin faydalarının en belirgin örneğiydi. Ancak bu sadece başlangıçta sorunlu oyunlar için geçerli değil; yıl içinde çıkan oyunlar bile birkaç ay beklemekle çok daha iyi bir ilk izlenim bırakabiliyordu.

Baldur’s Gate 3, Erken Erişim sonrası piyasaya sürüldüğünde zaten oldukça iyi durumdaydı. PayDay 3 gibi türünden bir felaket değildi. (Onu DLC ile düzeltmelerini bekleyin). Oyunu oynamak için beklemenin bir gereği yoktu. Baldur’s Gate 3‘te, pek çok sonrasında gelen yamanın faydaları olmasa bile harika vakit geçirdim ve oyunun lansman heyecanının bir parçası olmak eğlenceliydi. Oyunun çıkış günü, her şey planlandığı gibi gittiğinde, eğlenceli olabilir.

Ancak bugünkü Baldur’s Gate 3, Ağustos’taki sürümünden çok daha üstün. Keşke oyunu ilk defa oynayabilseydim, aynı şeyi yeniden yaşamak değil, daha cilalı ve az sıkıntılı bir deneyim için. Yeni bir karakterle yeni bir kampanya başlatabilirim ama şu anda başka oyunlar beni çağırıyor ve daha önce de dediğim gibi, artık oldukça doymuş durumdayım.

Magic Mirror gibi özelliklerle, sonrasında eklenen epilogla, kötü olmayan yoldaş envanter yönetimiyle, 3. Bölüm için iyileştirilmiş performansla ve en önemlisi güçlü fizikleriyle oyunu oynamaya başlayacak insanlara imreniyorum. Baldur’s Gate 3, tasarımında birçok sürtünme noktası olan bir oyun, ancak bu yamalar, kasıtlı olmayan kaba açıları pürüzsüzleştirerek çok daha akıcı bir deneyim sunuyor. İlk gün Baldur’s Gate 3 oynamak harikaydı – 2023’ün en iyi oyunları listemizin zirvesinde yer alıyor – ama yıl sonuna yaklaşırken, oynamak için daha iyi bir zaman olmamıştı.

Diğer büyük RPG Starfield için ise farklı, biraz çelişkili bir değerlendirme yapabilirim. Tüm oyunlar daha fazla yama ile sürekli iyileştirilebilir, ancak bu yolda çok ileri gidersek, sürekli daha iyi hayal edilen bir sürüm için beklemek zorunda kalırız. Ancak potansiyel açısından, Starfield’ın en iyi oynanma zamanının henüz gelmediğini söylemek mümkün. Eylüldeki sürümünden bugün çok daha iyi çalışıyor ve oynanıyor olsa da, tamamen oynanamaz bir durumda değildi. Starfield incelememiz, Bethesda’nın tasarım prensipleri ve Starfield’ın onları nasıl uyguladığına yönelik tamamen haklı eleştirilere rağmen, bu oyunun vizyonuyla gerçekten bağ kurabiliyorsanız, onu bırakmak zor olabilir.

Birçok insan zaten Starfield’ı seviyor, ancak birçok insan sevmiyor veya en azından umdukları kadar sevmiyor. Ne kadar yama yapılırsa yapılsın, bu oyunun Skyrim düzeyinde bir miras kazanması veya bugünkü Baldur’s Gate 3 veya Cyberpunk 2077 ile aynı seviyeye gelmesi mümkün olmayabilir. Ancak, altı ay sonra Starfield’ın çok daha keyifli olacağına bahse girebilirim. Bethesda, gelecek yamalarda şehir haritaları, iyileştirilmiş seyahat ve daha fazlasını vaat ediyor. Şartlar uygun olursa, 2024 ortasında Starfield’a ciddi anlamda dalacağımı söyleyebilirim.

Oyunları çıkış gününde oynamamanız gerektiğini söylemiyorum. Elden Ring çıktığında bir hafta izin aldım ve Elden Ring 2 veya muhtemelen sadece DLC için tekrar yapabilirim. Ancak oyunları ön sipariş vermemeniz gerektiğini düşünüyorum, bu da ayrı bir konu. Benim noktam, oyunları oynamak için beklemenin, paranız için her zaman daha iyi olduğu ve genellikle zamanınız için de daha iyi olduğudur – özellikle Nintendo oyunları gibi, siz ve ben uzay tozuna dönene kadar hala 60 cüretkar dolar olacak oyunlar hariç.

Bazı türlerdeki oyunlar, sorunlarla dolu bir şekilde piyasaya sürülebilir ve canlı hizmet oyunları, güvenilir bir şekilde yarım pişmiş olarak çıkar. Diablo 4, 2023’ten geri bildirimle bilgilendirilmiş güncellemelerin bir oyunu nasıl dramatik olarak iyileştirebileceğinin en net örneğidir. Diablo 3‘ü çok oynadığım için, Diablo 4’ü ilk günden oynamayacağımı baştan biliyordum. En az birkaç hafta boyunca bir karmaşa olacağını tahmin etmek için kristal küreye ihtiyacım yoktu. Beklediğim gibi, Diablo 4‘ün lansmanı ve açılış sezonu nazikçe ifade etmek gerekirse karışıktı. Sezon 1’in baş ağrısını atlatmaktan memnunum.

Her zaman küçük detaylar önemlidir. XP kazanma hızı, düşme oranları, sınıf dengesi, son oyun döngüsü, kaynak ekonomisindeki boşluklar. Taze pişirilmiş et gibi, bu şeylerin dinlenmeye ihtiyacı var. Diablo 4’ün çekirdeği baştan sağlamdı, ancak bazı incelik ve uzun ömürlülükten yoksundu. Neyse ki, İkinci Sezon oldukça dönüştürücü oldu. Yama notlarını okuyarak bile, şeylerin ne kadar iyileştiğini anlayabiliyorum ve topluluk şu anda çok daha mutlu görünüyor ve tüm Diablo arkadaşlarım oyunun çok daha iyi durumda olduğunu söylüyor. Tahmin ettiğim gibi gelişmeler oldu, bu da bu ayın, özellikle tatil arası yaklaşırken Diablo 4’e dalış yapmak için çok daha iyi bir zaman olduğu anlamına geliyor.

Bu tamamen kişisel bir kuralım ve bir serideki en yeni oyunu atlamak gibi, duruma göre değişen bir şey. Armored Core 6 incelememi yazdığımda, FromSoftware’ın en son mekanik dövüş oyunuyla zaten çok mutluydum, ancak sonrasında yapılan bazı silah dengesi güncellemeleri, birden fazla yapının ve oyun stilinin çok daha uygulanabilir ve eğlenceli olmasını sağladı. Remnant 2 ve Lies of P için de aynı şey geçerli, bu oyunları da çıkışta oldukça beğenmiştim ve şimdi daha iyi durumdalar! Bu yazıdan almanız gereken şey, FOMO tarafından kandırılmamanız gerektiğidir. Deneyiminiz bir yere gitmiyor. En büyük oyunları oynamak için bekleyerek hiçbir şey kaybetmez ve çok şey kazanırsınız – özellikle en büyük oyunlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir