Sivil anayasayı beraberce yapalım

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Diyarbakır – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da Deprem Konutları Temel Atma ve 1432 Konut ile 17 Dükkan Anahtar Teslim Töreni’ne katıldı. Erdoğan’a, Cumhur İttifakı’ndan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu eşlik etti. Törende, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da hazır bulundu. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

DERTLERİ KÜRT MÜRT DEĞİL: Bereketli hilalin sembolü bu şehir kardeşliğin, barışın, birlikte yaşamanın timsali olarak hep başı dik durmuştur. Geçmişte bu şehre ve insanlarına yapılan yanlışlar, zulümler oldu mu? Elbette oldu. Ama bunların hesaplaşmasını, onun evlatlarının canına, işine, aşına, ekmeğine, özgürlüğüne, haysiyetine göz dikerek yapmaya kalkanların zulmü daha insafsız, daha vicdansız, daha ahlaksızdır. Kürt kardeşlerimi sokağa dökerek 51 yavrumuzu Diyarbakır’da maalesef öldürmediler mi? Şimdi bu Selo nerede? Yasin Börü yavrumuzu bunlar şehit etmediler mi? Yavrularımızın üzerinden arabalarla geçerek bunları şehit etmediler mi? Bunların derdi Kürt mürt filan değil. Bunlar katil katil, bunlar terörist. Eğer öyle olmasaydı, baldıran zehiri içme pahasına yürüttüğümüz çözüm sürecinde uzattığımız eli ısırmazlar, açtığımız yüreğe hançer saplamaya kalkmazlardı.

MASAYA YANCI YAZILDILAR: Kandil’den Bay bay Kemal’i destekleyeceklermiş. Oradan talimat veriyorlar. Kafası da kalbi de gözü de bu ülkenin dışına dönük olanlardan, ne bize ne bu topraklara hayır gelir. Üstelik bir de gittiler, bu ülkede Diyarbakır’a ve Kürt kardeşlerime en çok eziyet etmiş, tek parti faşizminin temsilcisi CHP’nin kurduğu masaya yancı yazıldılar.

BEYAZ TOROSLARA YER YOK: Bizim topraklarımızda başaramadıkları, Irak’ta başaramadıkları oyunu, Suriye’de tekrarlamaya çalışanlar, bugün varlar, yarın unutmayın, olmayacaklar. Ama biz bu coğrafyada ilelebet işte şurada gördüğünüz gibi kardeşçe yaşamayı sürdüreceğiz. Burada altını çizerek ifade etmek isterim ki, milletimizin geleceğinde ne sokaklarında beyaz torosların gezdiği ne de dağlarında eli kanlı canilerin cirit attığı bir Türkiye fotoğrafına asla ve asla yer yoktur, olmayacaktır. Nasıl vesayetin sivil siyaseti esir aldığı Türkiye’yi kabul etmediysek, PKK’sından FETÖ’süne terör örgütlerinin siyaseti yönlendirdiği Türkiye’yi de asla kabul etmeyeceğiz. Temel hakların yok sayıldığı bir Türkiye’ye rıza göstermediğimiz gibi, bölücü örgütün milleti canından bezdirdiği bir Türkiye’ye de razı olmayacağız.

TÜRKİYE YÜZYILI: Türkiye Yüzyılı’nı başlatıyoruz. Milletimizi hayalleriyle beraber buluşturacağız, mazlum ve mağdurların gözyaşını beraber sileceğiz. Yönümüzü sadece hakka, hakikate yönelterek 14 Mayıs’ta yeni bir milli irade destanını beraber yazacağız. Gelin ‘Söz de karar da milletindir’ diyerek yeni şahlanışa beraber imza atalım. Bu ülkenin tüm insanlarının hayallerini kucaklayan yeni, sivil, özgürlükçü bir anayasayı beraberce yapalım. Bu çağrım Diyarbakır ile birlikte tüm Türkiye’yedir. Bu çağrım 85 milyonun tamamınadır.

‘Tutamayacakları sözler veriyorlar’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da depremzedelerle iftar programında bir araya geldi. Erdoğan, iftarın ardından yaptığı konuşmada, Millet İttifakı’nı depremzedelere tutamayacakları sözler vermekle eleştirerek “Daha önceki tüm afetlerde yaptıkları gibi geldiler, konuştular, enkaz önünde poz verdiler, daha sonra da deprem bölgesini gündemlerinden tamamen çıkardılar. Asla yapmadıkları, hiçbir zaman da yapamayacakları afaki vaatlerle depremzede kardeşlerimizin umutlarıyla oynuyorlar. Biz ise nasıl daha önceki sel, deprem, yangın afetlerinde millete verdiğimiz tüm sözleri tuttuysak, burada da canla başla çalışıyoruz” dedi. Erdoğan, CHP ve HDP’ye ise “Kürt kardeşlerimizi, iki Kürt düşmanı, demokrasi düşmanı yapının, CHP ve HDP zihniyetinin insafına asla bırakmayacağız” sözleriyle yüklendi.

‘Yolu kesmemek gerekir’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, törende yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: “6 Şubat’ta dünyada ender rastlanabilecek bir felaketi yaşadık. Bu felaketimizde 50 bini aşkın insamızı kaybettik. Bu felaketin ortadan kaldırılması, önce enkazların ortadan kaldırılması sonra barınma ihtiyacının cevap bulması, beraberinde beslenme ihtiyacının giderilmesi önemli bir kararlılıkla üzerinde durulması gerekirdi. Sayın Cumhurbaşkanımız kadrosuyla bu felaketi ortadan kaldırmaya kararlı bir şekilde yürüdüler. Deprem felaketinde 67 gün içerisinde birçok kesimde hayatımız normalleşmeye başladı. Vatandaşlarımız her bölgeden yardım akıttı ve sonuçta büyük bir huzura doğru yürüyüş başladı. Bunu görmemezlikten gelemeyiz. Bu felaketi aşacak, kararlı bir yönetim içerisinde bunun altından kalkabilmek için bunun yavaşlatılmaması gerekiyor. 14 Mayıs’ta bir yanda Cumhurbaşkanı seçeceğiz, onun adı da belli hizmetleri de belli. O da listede ilk sırada. Diğer yanda milletvekili seçimini yapacağız. Düne kadar hangi düşüncede olursanız olun, öyle bir dönemler vardır ki kararlı olmak, yolu kesmemek gerekir. İşte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yolu kesilmeden devam edecektir.”

‘Onların değiştiğine inanmayın’

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, “Sıkıştıkları banttan kurtulmak için takiye yapıyorlar. ‘Biz değiştik’ diyorlar ama onların değiştiğine inanmayın. Onlar değişmediler ve değişmeyecekler. Bu nedenle millet onlara iktidarı vermedi, vermiyor. 14 Mayıs’ta sayın Cumhurbaşkanımızı bir daha Başkan yapıyor muyuz? Bir şey daha yapacağız inşallah 14 Mayıs’ta, şiddetin silahın asla bir hak arama yöntemi olamayacağını göstereceğiz ve ne kadar sorunumuz varsa hepsini konuşarak, diyalogla, kardeşçe, adalet temelinde çözeceğiz. Var mıyız?” dedi.

Selahaddin Eyyubi Camisi açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakırlı iş insanı İhsan Arslan tarafından Yenişehir semtinde inşa ettirilen ve yapımı 6 yılda tamamlanan Selahaddin Eyyubi Camisi’nin açılışını yaptı. Açılış kurdelesini kesen Erdoğan, “Camimiz tüm ümmet için hayırlara vesile olsun inşallah. Maddi ve manevi emeği geçenlerden de Rabb’im razı olsun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir