NFT Piyasası Kan Kaybediyor: Satış Hacimlerinde Büyük Düşüş!

2021 yılının son aylarında boğa piyasası ile trend olan NFT’ler bir çok yatırımcıya muazzam kârlar sağladı. Dijital sanat eserlerine artan büyük ilgi, NFT fiyat ve satışlarının astronomik rakamlara ulaşmasına neden olmuştu. Ancak günümüzde sakin seyreden kripto para piyasası ve yapay zeka gibi yeni trendler NFT metriklerine olumsuz yansıyor.

Piyasa takipçisi CryptoSlam’ın verilerine göre büyük blockchain ağlarında satışı gerçekleşen NFT hacmi son 30 günde büyük oranda düştü. Pazar lideri Ethereum (ETH) ağının satış hacmi bu dönemde %40 azalarak 250 milyon dolara geriledi.

Ethereum’un ardından gelen Polygon’da (MATIC), NFT satışları %22 düşerken Solana %53,91 kayıpla üçüncü sırayı alıyor. İlk 8 ağ içerisinde satış hacmi yükselen tek ağ Mythos Chain oldu. Mythos tabanlı satışlar son 30 günde %29 artarak 25 milyon dolara ulaştı.

BAYC, NFT Satışında Liderliği Kaptırdı!

Aylık satışlarda Mythos öne çıkarken söz konusu ağda oluşturulan koleksiyon DMarket liderliği ele geçirdi. DMarket satışları %29,14 artarak piyasa lideri Bored Ape Yatch Club’u geride bıraktı.

BAYC satışı ise aylık olarak %21,94 düştü. Güncel rakamlara göre en çok ilgi gören NFT koleksiyonları şu şekilde:

  1. DMarket
  2. Bored Ape Yatch Club
  3. Gods Unchained
  4. DeGods
  5. DraftKings

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir