Kınık İçin AK Parti’den Gelen İstifa Çağrıları Sonrası Soylu Devreye Girdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kızılay Başkanı Kerem Kınık’a karşı hoşnutsuzluklarını ilan eden üst düzey AK Partili isimlerden farklı görüşte.

Kızılay’ın 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından deposundaki çadırları Ahbap Derneği ve Türk Eczacıları Birliği’ne sattığı ortaya çıkmıştı.

Konu bir anda Türkiye gündemine otururken, özellikle Kızılay Başkanı Kerem Kınık eleştiri oklarının merkezindeki isim haline gelmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Kınık’tan rahatsızlık duyan üst düzey AKP’lilerin aksine, “Dönüp burayı taşlamanın bir anlamı yok. Bırakalım kurum kendisi karar versin” görüşünde.

Soylu, TV100 canlı yayınında yaptığı açıklamada, “Kızılay kendine ait kamuya ait bazı özellikleri olan bir sivil toplum örgütü. Biz kurumun başkanını görevden alma yetkisine haiz değiliz. Böyle bir yetkim yok. Kimsenin de böyle bir yetkisi yok” dedi.

Soylu konuşmasında ayrıca Hür Deva Partisi’nin (HÜDA PAR) Hüzbullah’la ilişkisine rastlamadığını ileri sürdü.

Soylu şu ifadeleri kullandı: ‘HÜDA PAR’da Hizbullah da dahil benim dönemim içerisinde biz bunlarla ilgili bir tek adım görmedim. HÜDA PAR’ın bir terör örgütüyle ilişkisini belirtebilecek bir yapılanma içerisinde olduğunu görmedim. Tespit etmedim, tespit edersem yaparım zaten. Bir siyasi partinin terör eylemini gördünüz mü? Ya bırakın Allah’ını severseniz böyle tartışmaları. PKK’ya meşruiyet sağlamak için birilerinin ortaya çıkardığı şeyler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir