İyimserlik Arttı: Altın Fiyatları İçin 2024’ten Ne Beklenmeli?

Cuma açıklanan PCI enflasyon endeksi ile birlikte revize edilen GSYH, yatırımcıların Federal Reserve’in faiz oranlarını “nokta grafiğinde” belirtilenden daha büyük bir miktarda düşüreceği yönündeki iyimserliğini arttırdı. Altın fiyatları geçen hafta boyunca önemli bir yükseliş gösterdi. Parlak metal şu anda 2.050 dolar seviyesinin üzerinde duruyor.

Fed’in daha büyük faiz indirimleri için iyimserlik arttı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Ekonomik Analiz Bürosu Cuma günü Kasım ayı PCI endeksini açıkladı. Bu rapor Federal Reserve’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olduğu için oldukça önemliydi. Rapor, Kasım ayında manşet enflasyonun yıllık bazda %2,6 oranında artarak %2,8 olan ekonomik beklentilerin oldukça altında kaldığını ortaya koydu. Enerji ve gıda maliyetlerini içermeyen çekirdek PCI ise %3,2 oranında arttı. Bu veri Ekim ayında %3,4 olarak gerçekleşen çekirdek PCI’ın altında geldi. Bu veriler altın fiyatları için destekleyici oldu. Böylece altın 2 bin doların üzerindeki pozisyonunu sağlamlaştırdı.

Bu rapor Perşembe günü gelen üçüncü çeyrek GSYH nihai tahminini takip etti. Rapor GSYH’nin yıllık %4.9 oranında arttığını ortaya koydu. Bu oran daha önce %5.2 olarak açıklanan rakamlara göre aşağı yönlü bir revizyon anlamına geliyor. Cuma günkü PCI enflasyon endeksi ile birlikte revize edilen GSYH, yatırımcıların Fed’in faiz oranlarını “nokta grafiğinde” gösterilenden daha büyük bir miktarda düşüreceği yönündeki iyimserliğini arttırdı. Ayrıca Fed’in faiz indirimi döngüsüne daha önce beklenenden daha erken bir tarihte başlayacağını tahminlerini pekiştirdi. Uzmanlara göre faiz indirimlerinin önümüzdeki yılın Mart ayı gibi erken bir tarihte başlaması mümkün.

Altın fiyatları teknik analizi: 2024 altın için çok iyi olacak!

Teknik analist Christopher Lewis, altının teknik resmini şu şekilde çiziyor. Altın piyasaları geçen hafta boyunca yükselerek 2.050 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Böylece, 2.075 dolar seviyesine doğru potansiyel bir hareket gösterdi. Eğer bu seviyenin üzerine çıkabilirse, muhtemelen daha da yükselmeye devam edecek. Kısa vadeli geri çekilmeler mümkün. Ancak genel olarak bu, birkaç hafta önce yaşadığımız çılgın hafta haricinde, piyasanın bir süredir çok yükselişte olduğu bir durum.

Her şey eşit olduğunda, altındaki 2.000 dolar seviyesi önemli bir destek seviyesi olarak duruyor. Bu nedenle çok dikkat etmemiz gereken önemli bir seviye. Eğer 2.000 dolar seviyesinin altına inerse, bu çok olumsuz olur. Belki de piyasayı çok daha derin bir düzeltmeye sürükler. Bununla birlikte, piyasanın Fed’in para politikasını gevşetmesinden heyecan duyduğu açık. Bu nedenle altın fiyatları oldukça iyi performans göstermeye devam edecektir. Her şey eşit olduğunda, kısa vadeli geri çekilmeler satın alma fırsatları haline gelir. Bu nedenle ona bu şekilde bakmanız gerekir. Fed para politikasını değiştirene ve geri dönüp sıkılaşana kadar, altının yukarı yönde alım baskısı göstermeye devam etmesi için gerçekten iyi bir şansınız olduğunu düşünüyorum.

Altının aleyhine işleyecek tek şey, korkuya dayalı olarak ABD dolarına ani bir hücum olması olur. Ancak bu kısa vadeli bir etki olacaktır. Çünkü sonunda altın da serveti korumak için satın alınacaktır. Bence 2024 altın fiyatları için çok iyi bir yıl olacak. Ancak bu hafta Noel Günü ile Yılbaşı Günü arasında biraz sıkışıp kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir