İstanbul’da Azerbaycanlı oyuncunun öldüğü silahlı çatışmaya ilişkin davada tutuklu sanık kalmadı

İstanbul, Beyazıt’ta 23 Mayıs 2022’de meydana gelen ve çapraz ateş arasında kalan AzerbaAzerbaycanlı oyuncu Kamran Dadashzade‘nin öldüğü silahlı çatışmaya iycanlı oyuncu Kamran Dadashzade‘nin öldüğü silahlı çatışmaya ilişkin davada tutuklu bulunan son 2 sanık da tahliye edildi. Böylece dosyada tutuklu sanık kalmadı.

İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya 2 tutuklu sanık, bulundukları cezaevinden getirilirken 4 tutuksuz sanık, şikayetçiler ve taraf avukatları salonda hazır bulundu.

“Sağdan soldan insanların yere düştüğünü gördüm”

Duruşmaya SEGBİS ile bağlanan müşteki polis memuru Necip Fazıl Demir, “Ben olay yerine olay yaşanmadan yaklaşık 1 saat önce gittim. Bu iki taraf daha önce birbirleriyle husumetlilerdi. Daha önce aralarında silahlı tartışma yaşanmış bir kişi bacağından vurulmuş. Bizim gittiğimiz dükkan da bu tartışmadan sonra güvenlik gerekçesiyle bir dönem kapalı kalmış. O tartışmadan sonra ilk kez bizim gittiğimiz gün dükkanı açmışlar. Biz gittikten sonra ‘Biz intikamımızı alırız, yanınıza bırakmayız’ şeklinde konuşmalar oluyordu. Biz uzlaştırmaya çalıştık ama o niyette değillerdi. Sonra küfürleşmeler oldu. Daha sonra da dükkanın dışından içeriye siyah birşey atıldı. Ardından silahlar patladı. İlk kim sıktı anlamadık. Herkeste silah vardı, çatışmaya girdiler. Her taraftan ateş edilince sağdan soldan insanların yere düştüğünü gördüm. Polis memurunun silahını gasp eden kişi dükkana doğru ateş etti. O da olayın tarafıydı. Ben olayda yaralanmadım. Azerbaycanlı vurulan biri vardı. Ona ilk müdahaleyi yapmak için gittiğimde ölmüştü. Kimin kurşunuyla vuruldu bilmiyorum. Ateş edilirken pompalı tüfek sesi duydum. Ses dükkanın dışından geldi” dedi.

“Kim ateş etti bilmiyorum”

Duruşmada, olayın yaşandığı caddede esnaflık yapan Ali Bayram tanık olarak dinlendi. Bayram ifadesinde, “Ben dükkanımın içinde otururken bir anda silah sesleri duydum. Ortalık ana, baba günüydü. Kim ateş etti bilmiyorum. Silahlar patlarken bir kişi elinde silahla dükkanıma girdi. Ben onu sakinleştirmeye çalıştım. Sonra tekrar dışarı çıktı” dedi.

“Zorunda kaldığım için ateş ettim”

Tutuklu sanıklardan Kerim Öztürk, “Ben polisi vurmadım. Pompalı tüfekte kullanmadım. Ben 9 milimetre silah kullandım. Ne yaptığım görüntülerle de sabit. İlk ateş eden de Mustafa Korkmaz’dır. Ben zorunda kaldığım için ateş ettim. Küçücük dükkanın içindeydim, kaçacak yerim yoktu. Dosyada kimliği belirlenemeyen 4- 5 kişi firari durumdadır. Benim sağımdan, solumdan mermiler geçiyordu. Kendimi korumak zorunda kaldım. Beraatimi istiyorum” dedi.

Mahkeme, görüntülerin silah ve görüntü uzmanıyla birlikte incelenip rapor hazırlanmasına, yaralanan polis memuru Gökhan Kaya ve hayatını kaybeden Kamran Dadashzade’nin vücudundan çıkanın saçmamı yoksa mermi mi olduğunun araştırılmasına karar verdi. Mahkeme sanıklar Ferit Çakıltaş ve Kerim Öztürk’ün adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine hükmetti.

İddianame

(DHA)

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir