İstanbul Turizm Fuarı Dünya Turizm Devlerini Bir Araya Getirdi

Turizmin tüm renklerini bir araya getirme mottosu ile Dream Project organizasyonunda İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen İstanbul Turizm Fuarı (İTF), 4 Ekim’de kapılarını açtı.  Türk turizm sektörü için yeni bir soluk getiren fuar, ulusal ve uluslararası turizm profesyonellerini bir araya getirdi. 2024 planlarının yapıldığı, anlaşmaların imzalandığı bir dönemde yapılan fuarla ilgili olarak Dream Project Ceo ve Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Ataman, “Fuarımızda 200 stantlı katılımcı firma yer alırken Türkiye ve globalde gerçekleştirdiğimiz yoğun iletişim kampanyalarımızın sonucunda iki gün boyunca fuarımıza 15 bin profesyonel ziyaretçi bekliyoruz. Turizmde 2024’ün yol haritası bu fuarda çizilecek.” dedi. 

Dünya turizminin büyük oyuncuları İstanbul Turizm Fuarı’nda (İTF) bir araya geldi. 4 Ekim’de başlayan fuarın açılışını Dream Project Ceo ve Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Ataman, Wolrd Travel & Tourısm Council Regional Director Andrew Brown,  Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Timuçin Güler, Türk Hava Yolları Yurtiçi Satış Başkanı Aşkın Cantimur, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek, K.K.T.C. Başbakan Yardımcısı ve Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu yaptı.

 

TÜRKİYE’Yİ GLOBAL ANLAMDA KONUMLANDIRACAK 

Son yıllarda Türkiye turizminin atağa kalktığını, yerli-yabancı turist anlamında dünyanın dikkat çeken ülkeleri arasında yer aldığını ifade eden Volkan Ataman, “Turizmde elde edilen başarıları daha ileri taşımak için girişimlerimizi hızlandırdık. İstanbul, dünya turizminin başkenti. Bu güzel şehrin görkemli ve prestijli bir organizasyona ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz için bu fuarı yapma kararı aldık. İstanbul’un merkezinde ulusal ve uluslararası sektör profesyonellerini bir araya getiriyoruz. Fuarımız İstanbul ismini alsa da Türkiye’yi global ölçekte turizm alanında konumlandıracak ve kapsayacak bir fuar. Fuarımızda 200 stantlı katılımcı firma yer alırken Türkiye ve globalde gerçekleştirdiğimiz yoğun iletişim kampanyalarımızın sonucunda iki gün boyunca fuarımıza 15 bin profesyonel ziyaretçi bekliyoruz.” dedi.  

 

250 SATIN ALMACI İSTANBUL’DA 

Pazar çeşitliliğine İTF olarak çok büyük önem verdiklerine vurgu yapan Volkan Ataman, “Bu doğrultuda Amerika’dan Japonya’ya, Afrika’dan Ortadoğu’ya, Avrupa’dan Asya’ya Baltıklar’dan Avrasya’ya kadar 50 ülkeden 250 uluslararası satın almacıyı fuarımız kapsamında İstanbul’da ağırlıyoruz. Hosted buyerlarımız bulundukları bölgeden Türkiye’ye en çok turist ve grup gönderen acenta ve operatörlerden oluşuyor. Katılımcılar düzenlediğimiz B2B görüşmelerle yeni iş birliklerine imza atacak. Yeni iş birliklerini başlatmaktan ve ülkemizin koyduğu hedeflere katkı sunmaktan İTF olarak büyük bir mutluluk duyuyoruz. Yeni ürün ve hizmetlerin tanıtımının yapıldığı bu geniş platformda turizmde 2024’ün yol haritası çiziliyor. Turizm sektörü adına elimizden gelen özveriyi göstererek, ülkemiz için çalışıyoruz” dedi. Turizm sektöründe yeni sezon anlaşmalarının Ekim ayından itibaren yapıldığına dikkat çeken Ataman, “Bu dönem aynı zamanda yeni kontratların da imzalandığı bir dönem. Bu organizasyonla bir araya getirdiğimiz oteller ve acentelerimizin yeni dönem kontratlarına da imza atmalarını hedefliyoruz. Bu yoğun çalışan turizm sektörü için çok büyük bir kolaylık olacak” ifadelerini kullandı.

 

YENİ YIL BEKLENTİLERİ MASAYA YATIRILIYOR  

Konferansta TÜRSAB, TUROB,  AKTOB, TTYD başkanları ve turizm sektörünün önde gelen üst düzey yetkililerinin yanı sıra Cannes film festivalinde aldığı ödülle adından sıkça söz ettiren Merve Dizdar, ödüllü yönetmen Cem Karcı, OGM Pictures Yönetim Kurulu’ndan Onur Güvenatam, Netflix Orijinal içerik direktörü Pelin Diştaş, Dünya Turizm Konseyi Direktörü Andrew Brown, DRV Almanya Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Nobert Fiebig, Kazan ve Sirbistan Turizm Ofis Başkanları da konuşmacı olarak yer alıyor. Fuar kapsamında gerçekleşen Turizm Zirvesi’nde ulusal ve uluslararası konuşmacılar ile turizm sektöründeki yeni trendler belirlenip 2023 yılı sezonu değerlendirilirken, 2024 yılı beklentileri masaya yatırılıyor. 

Sektör gelişimine ve yeniliklere önem veren fuar kapsamında 12 ayrı konu başlığında 57 ayrı konuşmacı deneyimlerini paylaşıyor olacak. Bu kapsamda; Uluslararası markalar ve Türkiye, 2023 yılı sezon değerlendirmesi ve 2024 yılı beklentiler (Oteller,Dernekler-Birlikler, İç Turizm, Tur operatörleri), Sinema ve dizi sektörünün turizmdeki rolü, Almanya-Türkiye arasındaki turizm ilişkileri, Turizmde yapay zekanın etkileri ve önemi, Geçmişten geleceğin turizmine, Ekonominin yumuşak gücü:Hizmet ihracatı, Ülkeler oturumu, Kongre karar süreçleri, The Future of Medical Tourism konu başlıklı oturumlar yer alıyor. 

 

YAPAY ZEKA SERGİSİ 

Sanat ve bilim ikilisini kamu alanlarına taşıyan bir sanatçı kolektifi Ouchhh tarafından hazırlanan yapay zeka sergisi fuarın en dikkat çeken etkinliği oldu. 10 yıldır yapay zeka ile sanatı bir araya getiren ve dünyanın farklı yerlerinde sergilenen eserleri ACE of MICE Awards gibi prestijli ödüller alan Ouchhh, fuara özel bir sergi hazırladı. 

Cosmos Theatre özel dans ekibi de fuarın ilgi çeken anlarından oldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir