İsrail’in yalanı çöktü! İşte hastane saldırısının perde arkası

  • Haber7

Gazze’deki soykırım saldırılarını sürdüren İsrail, el-Ehli Baptist Hastanesi’ne gelen tepkiler nedeniyle zor durumda kaldı. Hastaneye yönelik gerçekleştirdiği saldırıda 471 kişiyi katleden İsrail, suçlu olarak Hamas’ı gösteriyor. Ancak tüm ihtimaller bombalamanın güdümlü MK-84 mühimmatı ile yapıldığını gözler önüne seriyor. Saldırıyı inceleyen uzman isimler, İsrail’in olayla ilgili yalanlarını çökertirken gerçeği ortaya çıkardı.

SALDIRININ ETKİSİNİ ARTIRMAK İÇİN HAVADA PATLATILMIŞ

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi ve SETA Kıdemli Araştırmacısı Doç. Dr. Murat Aslan, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, mühimmatın saldırının etkisini artırmak için havada patlatıldığına dikkat çekti.

Genellikle toplu hedeflere yönelik saldırılarda, mühimmat tapaları yere çarpmadan, 50-100 metre yukarıda patlatılabilecek şekilde zaman ayarlı hale getirilebiliyor. Böylece saldırının etkisi artırılıyor.” ifadesinde bulunan Aslan, şu ifadelerde bulundu:

ROKETLERLE BU KADAR HASSAS BİR VURUŞ YAPILAMAZ

Bu kadar büyük bir patlama için büyük mühimmat olması gerektiğini söyleyen Aslan, roketlerle böyle hassas bir vuruş yapılamayacağını ifade etti. Aslan, şu ifadelerde bulundu:

ROKETİN PATLAMA ÇAPINDAKİ ALANA 500 İNSAN SIĞMAZ

Bu çapta bir patlamanın Filistinli direnişçilerin elinde olmadığını kaydeden Aslan, ne roket ne de obüs mühimmatı patlamasındaki bir alana 500 kişinin sığamayacağını belirtti. Aslan, roketlerin dikey değil eğik bir yörünge izlediğini söyleyerek şu ifadelerde bulundu:

BOMBANIN SAVAŞ UÇAĞINDAN ATILDIĞI İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK

Saldırıdaki mühimmatın savaş uçağından atıldığı ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirten Aslan, “İsrail’in daha önce kullandığı ve bir kit yardımıyla güdümlü hale getirebildiği MK82 bombası kullanılmış olma ihtimali ön plana çıkıyor. Kesin bir ifade kullanabilmek için mühimmat parçalarının incelenmesi, bölgede bir araştırma yapılması gerekir. Ancak mevcut durumda bu konu zor görünüyor.” diye konuştu.

PATLAMANIN SESİ VE ŞİDDETİ MK-84 BOMBASINI İŞARET EDİYOR

Troy Teknoloji Savunma Müdürü Sait Ersoy Bereketlioğlu, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, patlamanın sesi ve şiddetinin MK-84 bombasına işaret ettiğini kaydetti.

Patlamaya bir roketin neden olamayacağını vurgulayan Bereketlioğlu, “Mühimmatın hastaneye gelişine dair işaretler, patlamanın sesi ve şiddeti, bir roketin ötesinde JDAM donanımlı 2000 libre (910 kilogram) Mark 84 (MK-84) bombasına ait olabileceğine işaret ediyor.” dedi.

BİR BİNAYI YIKABİLECEK GÜÇTE

Söz konusu bombada yaklaşık 430 kilogram patlayıcı madde bulunduğunu söyleyen Bereketlioğlu, mühimmatın bir binayı yıkabileceğini ifade etti. Bereketlioğlu, “Bir diğer olasılık da yine MK-84 kullanılan bir BLU-109 sığınak delici bomba olabileceği yönünde. Her iki bomba da İsrail ordusunun envanterinde yer almakta.” diye konuştu.

BOMBALAMA TOPYEKÜN YOK ETME AMACI TAŞIYOR

Hastane saldırısının nokta operasyon olmadığını ve topyekün yıkıp yok etmeyi amaçladığını kaydeden Savunma Teknolojileri Uzmanı Dr. Arif Emre Örün, AA’ya yaptığı açıklamada, Hamas’ın elinde böyle bir teknoloji olmadığını ifade etti. İsrail’in dezenformasyon yaptığını kaydeden Örün, şu ifadeleri kullandı:

750 METREYE KADAR ETKİLİ

MK-84 tipi mühimmatın TNT’den çok daha güçlü olduğunu ve İsrail’in yıkıcı savaş taktiği açısından bu mühimmatlara ağırlık verdiğini söyleyen Örün, “MK-84 mühimmatının barındırdığı patlayıcının cinsine ve enerji kapasitesine bakıldığında 200-250 metre yarı çapındaki bir alanda ölümcül etki oluşturabilmektedir. Patlama bina içinde dahi olsa basınç etkisinden ötürü tahribat çok şiddetli olmaktadır. Parçacık tesirinden ötürü de açık alanlarda yaklaşık 350 metre çapına kadar ölümcül etki göstermesinin yanında patlama olan yerden yaklaşık 750 metreye kadar ağır yaralanmaya sebep olabilecek şok ve parça tesiri görülebilir.” diye konuştu.

FOSFOR BOMBASINA DAİR BELİRTİLERİ VAR

Hastane saldırısın fosfor bombasına dair belirtiler olduğunu da vurgulayan Örün, “Fosfor bombalarının kullanıldığına dair de birçok belirti mevcut. Bunun yanı sıra ömrü dolmakta olan eski nesil bomba ve mühimmatların da kullanıldığı tahmin edilmektedir. Genel savaş taktikleri ve teknik veriler göz önünde bulundurularak saldırıda MK-84 güdümlü bombasının kullanıldığını söyleyebiliriz” dedi.

JDAM, BOMBAYI AKILLI HALE GETİRİYOR

AA’ya konuşan mühimmat uzmanı emekli asker Engin Yiğit, saldırının JDAM donanımlı 2000 libre (910 kilogram) Mark 84 (MK-84) bombasıyla yapılma ihtimalinin güçlü olduğunu söyledi. Yiğit, “MAK-82, MAK-83, MAK-84 bombalarının önüne veya arkasına taktığınız bir kit ile bombayı güdümlü hale getirirsiniz. JDAM bombayı hedefe hassas olarak götürmeye sağlayan bir tür kittir. Bombaya takılan söz konusu kit bombayı akıllı hale getirerek hassas vuruş kabiliyeti kazandırır.” ifadesinde bulundu.

YERDE PATLAMAZSA KRATER OLUŞMAZ

Havada patlayan mühimmatın krater oluşturmayacağını söyleyen Yiğit, “Yaklaşmalı tapa veya proximity sensörler bulunan bombalar patladığı yerde krater oluşturmayabilir. Gazze’deki hastane saldırısında da benzer bir durum olabilir. Bombanın ne kadar yüksekte patlayacağı kullanıcı tarafından ayarlanabilir.” diye konuştu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir