Erdoğan’dan 1967 vurgulu ‘barış’ çağrısı: Bağımsız Filistin devleti kurulmadan bölgeye huzur gelmez

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi‘ndeki toplantı saat 16.50‘de başlamıştı. Toplantı 3 saat 50 dakika sürdü.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan şunları aktardı:

“Ülkemizde düzenlenecek en büyük bilimsel etkinlik olan Uluslararası Uzay Kongresi’nin 77.sine 2026 yılında Antalya’da ev sahipliği yapacağız.

Yaşadığımız enflasyon daha doğrusu rasyonel olgularla bağlarını tamamen koparmış hayat pahalılığı sıkıntısını çözmek için özgün ve akılcı politikalara dayalı bir yol izliyoruz.

Ülkemizi, kronik baş ağrısı olan faiz, kur, enflasyon üçgenine sıkıştırma gayretlerini bir kez daha boşa çıkartmakta kararlıyız. Aldığımız tedbirler sayesinde otomotiv piyasasında spekülatif fiyat artışları ortadan kalkmaya başladı. Benzer bir uygulamayı gayrimenkul piyasasında devreye alıyoruz. Piyasanın dengesini bozan kişi ve kurumlara yönelik ağır yaptırımlar getiriyoruz.”

Erdoğan’dan emeklilere yönelik açıklama

“Emeklilerimize bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL ödeme yapmayı kararlaştırdık. Hem emekli olup hem de fiilen çalışmaya devam eden emeklilerimizi bu düzenlemenin dışında bırakıyoruz. Ödemeler kasım ayının ilk yarısı itibarıyla hesaplara yatmış olacak.

Yılbaşında emeklilerimizin durumunu tekrar gözden geçirecek, inşallah o zaman da her türlü fedakarlığı sergileyeceğiz.”

İsrail ile Filistin’e 1967 vurgulu ‘barış’ çağrısı

Filistin ile İsrail arasında devam eden çatışmalara değinen Erdoğan, ”Bağımsız egemen Filistin kurulmadan bölgeye huzur gelmez. İsrail’den bombardımanları durdurmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 1967 sınırları çerçevesinde başkenti Kudüs olan bağımsız egemen bir Filistin Devleti kurulmadan bölgeye huzur gelmeyeceğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Her türlü arabuluculuğa hazırız” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir