Elektrikli otomobil alacaklar çok kararsız! 1 yılda yüzde 50 değer kaybı!

Son dönemde elektrikli otomobillere olan ilgi büyük oranda artmış durumda. Özellikle Avrupa ve Amerika’da elektrikli otomobiller hayli trend haline geldi. Tabi ki yine de bu oranlar Norveç haricinde istenilen seviyelere gelmiş değil. Norveç’te elektrikli otomobil satışları, devletin sunduğu teşvikler sayesinde içten yanmalı motorlara sahip araçları geçmiş durumda.

Ülkemizde ise son dönemde önemli bir artış söz konusu. Artık elektrikli otomobillerin toplam satışlarındaki payı yüzde 5’i aşmış durumda. Birkaç sene öncesinde bu pay yüzde 1’in bile altındaydı. Şimdilerde ise elektrikli otomobiller hızlı bir şekilde trend olmaya başladı.

Elektrikli otomobil alacaklar çok kararsız! 1 yılda yüzde 50 değer kaybı!

Peki bu durum ne kadar daha devam edecek? Dürüst olmak gerekirse, şu saatten sonra dönüş çok da mümkün görünmüyor. Yani gelecek elektrikli otomobillerin diyebiliriz. Fakat şu anda pek çok kişinin aklında elektrikli otomobillerle ilgili çok fazla soru işareti var.

Bu sorulardan en önemlisi ise bataryanın ne kadar güvenli olduğu. Malum akıllı otomobillerdeki batarya teknolojisi, darbe aldığında anında yangına sebep olacak bir malzeme yapısına sahip. Bu da ister istemez can sıkıcı bir durum. Tabi ki bir de değer kaybı yapısı var. Elektrikli otomobillerin maliyetinin neredeyse yarısını batarya oluşturuyor. Hal böyle olunca bataryadaki maliyet kafaları karıştırıyor. Dilerseniz bu konudaki tüm detaylara yukarıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir