AMD ROCm Platformu Windows Desteği Kazanıyor

AMD, açık kaynaklı ROCm platformu için iki önemli haber paylaştı. ROCm SDK sadece Windows’a gelmekle kalmıyor, şirket aynı zamanda tüketici sınıfı Radeon ekran kartlarına da destek vermeye başlıyor.

Kırmızılılar, NVIDIA CUDA platformuna açık kaynaklı bir alternatif olarak 2016 yılında Radeon Open Compute Ecosystem’i (ROCm) tanıttı. ROCm platformu CDNA ve RDNA GPU mimarilerine destek sunuyor olsa da, liste Instinct ve Radeon Pro serilerinden belirli sayıda GPU”ya indirgenmiş durumdaydı.

GPU Mimari Destek LLVM Target Linux Windows
Radeon RX 6900 XT RDNA 2 HIP SDK gfx1030 Destekli Destekli
Radeon RX 6600 RDNA 2 HIP Runtime gfx1031 Destekli Destekli
Radeon R9 Fury Fiji Tam gfx803 Topluluk Desteklenmiyor

Instinct grubundan Instinct MI250X, MI250, MI210, MI100 ve MI50 tam desteğe sahip. Bu arada, Radeon Pro’lardan yalnızca Radeon Pro W6800 ve Radeon Pro V620 modelleri listede yer alıyor. AMD listeyi Radeon RX 6900 XT, Radeon RX 6600 ve şaşırtıcı bir şekilde sekiz yaşındaki Radeon R9 Fury’yi destekleyecek şekilde genişletti. Ancak küçük bir sorun var. Yalnızca Radeon R9 Fury modeli ROCm platformundan tam yazılım seviyesi desteği ile gelirken, diğer iki RDNA 2 modeli kısmi desteğe sahip. Örneğin, Radeon RX 6900 XT yalnızca Heterogeneous Interface for Portability (HIP) SDK’sını destekliyor. Öte yandan Radeon RX 6600’de yalnızca HIP Runtime etkinleştirildi.

AMD başlangıçta ROCm’yi Linux ile çalışmak üzere tasarlamıştı. ROCm’nin Windows tabanlı sistemlerde çalışmasını sağlamak için Docker veya Windows Subsystem for Linux (WSL) gibi sanallaştırma yöntemlerinin kullanıldığı geçici çözümler vardı. AMD artık bazı kullanıcıların uzun zamandır istediği Windows desteğini benimsemeye başlıyor. Kötü olan taraf şu ki, Windows destek listesinde yalnızca birkaç AMD Radeon GPU yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir