Akşener’den tartışılan görüntüye ilk açıklama: Tuhaf bir ışık geldi

İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklanırken kameralara yansıyan yüz ifadesi tartışmalara neden olmuştu. Akşener katıldığı televizyon programında bu iddialara yanıt verdi. Akşener şöyle konuştu:

Benim üzerimde palto varken Temel Bey’in ve Kemal Bey’in konuştuğu sıradaki fotoğrafı inceledim. Tuhaf bir ışık geliyor yüzüme. Yarım yok gibi görünüyor. İki ayrı fotoğraf var orada. Daha sonra ben paltomu çıkarmışım o fotoğrafta bir sorun yok. Yani ışıkta bir sorun yok. Orada mutsuz ya da tepkili bir gibi bir durum yok. İmza koymuşum ben orada. Bana eşim dahi kimse zorla bir şey yaptıramaz. Bir gece evvel ben hiç uyumadım. Sıfır uyku uyudum. Biraz hareketleriniz ağırlaşıyor uykusuzluktan.

Ben 99 depreminde Kocaeli Milletvekiliydim. Birebir yaşadım. Bu deprem benim tüm eski anılarımı geri çıkardı. İyi bile ben ayakta kalabildim orada. Hatta yemek yenecekti. Temel Bey’e dedim ki ne olur beni affedin eve gidip dinleneyim. Ayaklarım titriyor.

“MASADAN KALMADIM, MASA KALKTI”

Müzakere masasında müzakereye kapalı bir ortam oluştu. Siz bir fikir ortaya konuşuyorsunuz ancak diğer 5 kişi bir karar almış ve geri gitmiyor. Siz de bunun tartışılmasını istiyorsunuz. Herkes bana masadan kalktı diyor ama masa kalktı. Ben oturmaya devam ettim.

Biz orada 6 kişi bir değiliz ki. Her birimizin duruşu, beğenilerimiz hepsi birbirinden farklı. Bu masanın en büyük kıymeti Türkiye’nin çok büyük bir alanının temsil etmesi. Biz farklılıklarımıza saygı duymayı öğrendik. Her bir siyasetçinin sabitesi vardır. Hızlı değişen dünyanın yeni setleri var. Hem bu yenilikleri hem bu sabiteleri bir araya getirmek bir kazanımdır.

“ADAY İSMİNİ DAHA ÖNCE KONUŞMADIK”

Ev sahibi diyelim benim. Toplantının önce gündemini yazıyoruz. Sonra diğer genel başkanları dolaşıyorum. Onlar ekleme çıkarma yapıyorlar. Yazılan metni tüm siyasi partilere gönderiyoruz. Sonra son metin masada görüşülüyor. Daha önceden adayı konuşmadık. Çünkü ilk bunu görüşürseniz çok fazla farklılıklar çıkar. Parlementer sisteme geçiş ile ilgili süreci görüştük. Güçlendirilmiş parlementer sistem önerileri tüm partiler tarafından çalışılıyor. Akademisyenlerin de katkısı var.

Bize ‘hadi’ diyenlere hep dedik ki, seçim tarihini açıkla, biz de adayımızı açıklayalım. Herkesin cumhurbaşkanlığı adaylığına hem hakkı vardır, hem de isteği vardır. Ben seçime 1 buçuk yıl kala aday olmadığımı ilan ettim. Perşembe gününden pazartes gününe kadar taş yağmuruna tutuldum.

“ERSAN ŞEN İYİ PARTİ’NİN ADAYI OLACAK” İDDİALARI

Ersan Şen’i fikirlerini almak üzere davet ettim. Kıymetli şeyler söyledi. Hoca bize tırnak içi olarak söylüyorum ‘kıyak’ geçti. Herkesin taşladığı dönemde yaptığı kıymetliydi.

“KİŞİSEL OLARAK HİÇBİR ŞEYE TALİP OLMADIM”

Konuşmam sertti, sert olmalıydı. O metni kendim yazdım. Ben tarihçiyim neticede. Hayır biz 5’miz böyle düşünüyoruz. Senin önerilerin herhangi bir takdire tutum alınırsa o zaman net olursunuz. Ben kişisel olarak hiçbir şeyin talibi değilim. 5 erkeğin arasında tek kadınım ben. Bugünkü sistemi oluşturabilmek için bir gayretim oldu. Şu an Kılıçdaroğlu aday. Ama popüleritesi çok yüksek milletin ‘hadi hadi’ dediği iki büyükşehir belediye başkanını da onun koşu partneri haline getirdi masa. Birlikte koşacaklar Kılıçdaroğlu’nu seçtirmek üzere.

O masada uzunca bir dönem geçtikten sonra aday işine yavaş yavaş gittik biz. ‘Meral Akşener 1. başkan yardımcısı olmak istiyor’ konuşulmaya başlandı. Külliyen yalan. Bir kişi ile bununla ilgili tek bir kelime konuştuysam, ben politikayı şu an şuradan çıkışta bırakmaya hazırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir